Budżet weselny – ile i na co musimy wydać pieniędzy?

Ustalając budżet weselny, warto wstępnie ustalić jak ma wyglądać Wasze wesele oraz ślub. Skromne wesele dla najbliższej rodziny można zorganizować za niewiele ponad 10 000zł, a wystawne może pochłonąć kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jeśli nasz budżet jest skromny, oszczędzajmy tam gdzie tylko możemy.

Poniżej lista rzeczy na które musimy wydać pieniądze na pewno:


1.Garnitur i suknia ślubna:
Jeśli decyduje się na nowe rzeczy, to koszt sukni wacha się od 1 000zł do nawet ponad 10 000zł, a garnituru to wydatek od 350zł do nawet 8 000zł. Tutaj możecie zaoszczędzić, kupując na wyprzedażach (głównie pod koniec roku). Również można rozglądnąć się za suknią używaną, która może kosztować 3 razy mniej niż w salonie.


2.Obrączki:
Wydatek kilku od kilkuset do kliku tysięcy złotych. Aby zaoszczędzić można wybrać opcję przetopu jeśli w domu mamy nie używaną biżuterię złotą.

3.Opłaty w kościele/urzędzie stanu cywilnego:

 Opłata za ślub – czyli tzw. „co łaska” to średnio 600 zł.


4.Sala weselna:

Tutaj cena jest różna. W zależności od liczby gości, wybranego menu, dodatków. Jeśli nie planujecie wystawnego wesela, możecie popytać w restauracjach o oferty, które będą zdecydowanie tańsze. Ceny wahają się od 130 zł za osobę do nawet 400 zł. Taniej jest poza sezonem (np. w ziemie) lub w dzień inny niż sobota.


5.Zaproszenia:
Pojedyncze zaproszenie może kosztować od 1zł do nawet 40zł.

6.Fotograf/kamerzysta:
Wydatek na profesjonalnego fotografa to wydatek od ponad tysiąca złotych do kilku tysięcy. Jeśli chcecie zaoszczędzić możecie poprosić o wykonanie zdjęć samouków (robią cudowne zdjęcia a biorą nie wiele pieniędzy). Kamerzysta to opcja dodatkowa, która już nie jest popularna jak kiedyś. Koszt wynajęcia kamerzysty – od 1 000zł do nawet  15 000zł.

7.Kwiaty:
Bukiet dla Panny Młodej jest jednym z obowiązkowych przedmiotów ślubu. Cena bukietu to 60-350zł, uzależniona od wykorzystanych materiałów, kwiatów. Jeśli zamawiacie u tej samej florystyki wystrój kościoła czy sali, możecie liczyć na rabat.

8. Pozostałe wydatki:
Tutaj koszt zależy już jedynie od tego jakie usługi dodatkowe wybierzecie. Pamiętajcie, że jeśli dobrze się przemyślimy budżet, to zaoszczędzone pieniądze będzie można wydać na inne dodatkowe usługi, bądź np. na podróż poślubną. Zawsze dobrą opcją jest wynajęcie konsultanta ślubnego – fakt wynajęcie takiej osoby kosztuje, jednak pomoże Wam zaoszczędzić, nie tylko pieniądze ale i cenny czas. Konsultant wybierze dla nas najlepsze rozwiązania.
* podane ceny są średnie i zależą od wybranych produktów, usług i regionów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *