Przywitanie chlebem i solą – staropolska tradycja wciąż aktualna.
Polskich tradycji i zwyczaj jest mnóstwo. Są pielęgnowane i przekazywane z pokolenia na pokolenie od wielu, wielu lat. Staropolskie obyczaje opierają się głównie na symbolice i przesądach. I, mimo że nie każdy w nie wierzy, to jednak wszyscy praktykują. Na przestrzeni lat, nie zmieniła się forma obchodzenia danych tradycji, po dziś dzień są one obchodzone w ten sam sposób. Jedną z najsłynniejszych tradycji weselnych, jest właśnie powitanie Państwa młodych chlebem i solą. Warto wiedzieć jakie znaczenia ma dana tradycja i dlaczego powinno się ją pielęgnować.
Powitanie nowożeńców chlebem i solą to tradycja znana od dawna. Przeważnie wygląda tak samo i zawsze odbywa się po ceremonii zaślubin. Zazwyczaj chlebem i solą witają rodzice państwa młodych, w wyjątkowych przypadkach jest to właściciel sali, na której odbywa się wesele lub kelnerzy.
Przed rozpoczęciem łamania chleba można młodych powitać hasłem: „Witamy was chlebem i solą i życzymy, aby nigdy wam tego chleba w życiu nie brakowało”. Najczęściej chleb i sól trzymają rodzice Państwa młodych, podając im je na talerzu. Zdarza się również, że pytają Panny młodej: „Chleb, sól czy pana młodego?” Panna młoda musi odpowiedzieć: „Chleb, sól i pana młodego, żeby pracował na niego”. Młodzi odłamują po kawałku chleba, moczą w odrobinie soli i zjadają. To tradycja, przekazywana od lat z pokolenia na pokolenie. Bez niej, nie rozpoczęło się jeszcze żadne wesele.
Dlaczego akurat chleb i sól? Otóż chleb symbolizuje mądrość, płodność i gościnność. Chleb jest również bardzo ważnym elementem religijnym, gdyż w biblii jest on nazywany „ciałem Chrystusa”. Sól natomiast ma odstraszać złe moce, symbolizuje honor, błogosławieństwo i szacunek oraz trwałość związku. Wszystko to jest gwarancją udanego i szczęśliwego małżeństwa. Tradycja mówi, że ten, kto pierwszy zje swój kawałek chleba, będzie rządzić w związku. Na przestrzeni lat nic się nie zmieniło. Tradycja jest wciąż aktualna i praktykowana na każdym polskim weselu. Chleb jest pięknie zdobiony wszelkiego rodzaju wzorami i motywami i wypiekany specjalnie na obrzęd powitania, który odbywa się przed salą, w której odbyć się ma wesele.
Wszystkie te tradycje, wierzenia i przesądy, sprawiają, że polskie wesela są specyficzne i bardzo charakterystyczne. Tradycja powitania chlebem i solą, jest pielęgnowana od lat i zawsze wygląda tak samo. Jedynie czym się różnią, to osobami, które witają Państwa młodych, gdyż nie zawsze rodzice są obecni na weselu. Warto pamiętać o naszych zwyczajach, przekazywanie czegoś z pokolenia na pokolenie to świetna sprawa.