Dzień ślubu – co po kolei?
Dzień ślubu dla nowożeńców ogromnie ważne wydarzenie. Obojgu zależy na tym, aby ten dzień był wyjątkowy, świetnie zorganizowany, bez żadnych nieprzyjemnych niespodzianek. Jak się zabrać do organizacji i co robić po kolei, aby osiągnąć sukces? Potrzebne jest tu zaangażowanie obojga.
Organizację wesele zaczyna się oczywiście od ustalenia jego daty. Następnie należy podjąć decyzję czy ma być to ślub cywilny, czy kościelny, to bardzo ważne, ponieważ od tej decyzji zależy ile spraw do załatwienia będą mieć przyszli nowożeńcy. Kolejnym krokiem jest znalezienie najlepszego fotografa, sali weselnej, orkiestry czy DJ, (w zależności od tego, co preferują Państwo młodzi,) cateringu oraz wzoru zaproszeń. To jedno z trudniejszych zadań, gdyż ofert jest mnóstwo i ciężko podjąć decyzję. Następnie należy sporządzić listę gości weselnych, to również bardzo ważny element, gdyż z ilością gości wiąże się zamawianie miejsc w restauracji czy sali weselnej. Gdy już lista będzie gotowa, można ustalić termin i godzinę z księdzem lub urzędem stanu cywilnego, fotografem, lokalem, w którym ma odbyć się uroczystość oraz kamerzystą. Kolejny krok to wybranie wzoru zaproszeń oraz zebranie danych kontaktowych wszystkich gości weselnych, aby wysłać zaproszenia i otrzymać potwierdzenie przyjazdu, ponieważ do lokalu również trzeba podać konkretną liczbę osób, aby dla każdego wystarczyło miejsc. Kiedy już wszystkie wymienione rzeczy będą załatwione, należy spotkać się z kiędzem, aby ustalić terminy nauk przedmałżeńskich, które są obowiązkowe przed każdym ślubem kościelnym, jeżeli oczywiście takowy Państwo młodzi wybrali.
Jeśli jednak zdecydowali się na ślub cywilny, muszą się do urzędu udać i dowiedzieć jakie dokumenty muszą dostarczyć i co załatwić przed udzieleniem małżeństwa. Ważnym elementem organizacji wesela, jest dobranie świadków. Zazwyczaj są to osoby bliskie nowożeńcom. Rodzeństwo, kuzynostwo czy przyjaciele. Jeden z najważniejszych elementów to wybór sukni ślubnej i garnituru. Kiedy już stroje i dodatki zostały wybrane, należy udać się do jubilera i wybrać obrączki. Młodzi często wybierają obrączki z grawerem. Następne kroki to wybór samochodu, jakim młodzi pojadą do ślubu, organizacja transportu dla gości, wystrój sali oraz kościoła, jeśli to ślub kościelny oraz ozdoby do samochodu Państwa młodych. Nowożeńcy wybierają również wspólnie piosenkę na pierwszy taniec. Przeważnie jest ona związana z ich wspólnymi przeżyciami. Momentem zapoznania się, pierwszej randki czy innego wspólnego momentu. I wreszcie nadchodzi moment, na który Panna młoda czeka od samego początku- przymiarka sukni ślubnej oraz garnituru przez Pana młodego. Warto również pamiętać o zebraniu wszystkich dokumentów i podpisaniu umowy przedślubnej w parafi, w której odbędzie się ślub. W ostatnich tygodniach przed weselem następują ostatnie poprawki sukni ślubnej i garnituru, spotkanie z kamerzystą, fotografem i zespołem muzycznym w celu ustalenia kwestii jak całe wesela ma wyglądać. Kolejny krok to wybranie tortu weselnego i menu na przyjęcie. Ostatnie przedsięwzięcia to próbny makijaż i fryzura Panny młodej oraz ostateczne potwierdzenie listy gości. Można również skupić się na organizacji wieczoru panieńskiego i kawalerskiego, ale to już zależy indywidualnie od nowożeńców i nie jest obowiązkowe.
Warto przyłożyć się do organizacji wesela. Zadań do wykonania jest mnóstwo, ale jeśli odpowiednio się do nich przyłoży i solidnie wykona każdy punkt przygotowań, wesele będzie udane w 100%. To dzień niezwykły, wyjątkowy i radosny. Warto zadbać o to, aby był zorganizowany tak jak trzeba.