Strój dla przyszłego Pana Młodego

Dzień ślubu jest najbardziej wyjątkowym dniem w życiu młodych ludzi. Nic więc dziwnego, że zarówno Panna Młoda jak i Pan Młody chcą w ten dzień wyglądać zjawiskowo. W dzisiejszych czasach dostęp do wspaniałych kreacji nie jest trudny, aczkolwiek wybór odpowiedniego stroju wymaga bezbłędnego wyczucia stylu. Wybór kreacji dla Pana Młodego jest równie wymagającym zajęciem co próby znalezienia idealnej sukni ślubnej. Mnogość dodatków, wybór koloru, kierowanie się obecnymi trendami a także dobór kreacji do sylwetki Pana Młodego nie jest rzeczą prostą. Czym zatem kierować się przy wyborze ślubnego outfitu?

NAJWAŻNIEJSZE ELEMENTY PRZY WYBORZE STROJU PANA MŁODEGO

Bardzo ważnym czynnikiem jest suknia ślubna Panny Młodej. Warto zadbać o spójność stylu oraz o dobór kreacji pod względem kolorystycznym. Ważna jest również pora dnia, w której odbywać się będzie ceremonia ślubna i przyjęcie weselne. Na wczesne godziny uroczystości idealnie pasować będzie garnitur, natomiast gdy ceremonia zaplanowana jest w godzinach wieczornych, Pan Młody może również założyć smoking lub frak.

GARNITUR

Garnitury są najczęściej wybieraną alternatywą na uroczystości ślubne. Wybór na rynku jest ogromny, należy jednak pamiętać o kilku wytycznych. Ślubny garnitur powinien pasować do sukni Panny Młodej. Spodnie w ślubnym garniturze nie powinny mieć mankietów, a także nie mogą być zbyt obcisłe. Koszula zawsze powinna być śnieżnobiała i posiadać podwójny mankiet na spinki. Spinki muszą być eleganckie i stonowane. Kołnierzyk koszuli powinien być dobrze usztywniony – aby zapewnić Panu Młodemu komfortowy wygląd przez wiele godzin.

Marynarkę może być jedno lub dwurzędowa. Warto natomiast wiedzieć, że garnitur dwurzędowy nie jest odpowiedni dla wszystkich mężczyzn. Najlepiej w nim wyglądają panowie wysocy, smukli i wysportowani.

Efektownym i modnym dopełnieniem garnituru jest kontrastowa kamizelka, która doskonale podkreśli formalność ubioru.

SMOKING

Strój składający się z czarnej marynarki (jedno lub dwurzędowej), z atłasowymi lub jedwabnymi klapami, śnieżnobiałej, specjalnej koszuli z półsztywnym gorsem i półsztywnymi, odkładanymi mankietami. Łamany kołnierzyk zdobi zwykle czarna muszka. Do smokingu wkładana jest czarna lub biała kamizelka oraz czarne spodnie z atłasowym lampasem. Czasem do smokingu zamiast kamizelki dobierany jest atłasowy pas „hiszpański” współgrający z kolorem muchy.

Smoking jest efektownym strojem, bardzo eleganckim i należy pamiętać, że nie będzie wyglądał dobrze do wesela w stylu wiejskim. Suknia Panny Młodej powinna być równie efektywna i elegancka. 

Smoking jest doskonałym strojem dla Pana Młodego, taty oraz świadka. Pasuje na każdą sylwetkę. „Hiszpański” pas tuszuje skutecznie męski brzuszek.

FRAK

Frak jest najbardziej eleganckim strojem wieczorowym. Klasyczny frak uszyty jest z czarnego sukna, klapy pokryte ma jedwabnym atłasem. Spodnie bez mankietów, na zewnętrznych szwach znajdują się podwójne, jedwabne lampasy. Do fraka nosi się specjalną koszulę z bardzo sztywnym gorsem i usztywnionymi mankietami. Kołnierzyk koszuli ma zagięte rogi, zdobi go biała muszka. Tradycyjnym dopełnieniem fraka jest biała kamizelka. Frak jest strojem wymagającym szczególnej, bardzo szykownej oprawy.

KOLOR GARNITURU ŚLUBNEGO

Oczywiście najważniejszą zasadą w doborze koloru garnituru jest zasada dopasowania kolorystycznego z suknią Panny Młodej. Garnitur Pana Młodego powinien być w ciemniejszych barwach: czerniach, brązach, granatach lub ciemnych szarościach. Garnitury w jasnych kolorach dopuszczalne są na letnie śluby. Jeżeli suknia Panny Młodej jest w kolorze chłodnej bieli, garnitur również powinien być w kolorze zimnym. Przy sukniach w kolorze ecru, idealnie będzie wyglądał garnitur w cieplejszej barwie, np. w brązie.

DOBÓR GARNITURU DO SYLWETKI

  • Panowie szczupli i niscy powinni wybrać marynarkę klasyczną, z szerokimi klapami (optyczne poszerzenie klatki piersiowej i ramion)
  • Panowie niscy o krągłej budowie powinni unikać długich marynarek, najlepsze będą te kończące się na linii pośladków. Spodnie dopasowane.
  • Panowie wysocy, o mocnej sylwetce powinni wybierać garnitury uszyte z lekkiej tkaniny. Marynarki z małymi klapami.
  • Panowie chcący ukryć wystający brzuszek powinni wybierać szersze, jednorzędowe marynarki i nie zakładać kamizelki. Spodnie proste, dopasowane lecz nie obcisłe.

DODATKI DO STROJU ŚLUBNEGO

KRAWAT –  elegancki krawat wykonany jest w 100% z jedwabiu. Należy pamiętać, by krawat zawsze był ciemniejszy od koszuli. Dobranie koszuli z krawatem ton w ton, to najmodniejsze rozwiązanie. Węzeł krawata nie może odstawać od stójki koszuli. Wąski krawat dobieramy do wąskich klap marynarki, szeroki do szerszych klap. Panowie o szerszej sylwetce powinni dobierać krawat szerszy, o grubszym węźle. Krawat powinien sięgać do góry sprzączki od paska spodni. Spinki do krawata nie wyglądają elegancko.

MUCHA – należy pamiętać, że białą muchę zakładamy do fraku, czarną natomiast do smokingu.

SPINKI DO MANKIETÓW – najlepiej wyglądają stonowane i eleganckie, bez zbędnych zdobień.

PASEK – elegancki i skórzany, z delikatną klamrą. Kolor i fason paska powinien być dobrany do butów. Do fraka zakładamy szelki.

BUTY – to buty „zamykają” wizerunek. Warto więc dobrać je idealnie. Idealne buty mają lekki szpic, wykonane są ze skóry, powinny mieć cienką podeszwę i prosty fason. Do smokingu i fraka wkładamy buty czarne, lakierowane.

SKARPETY – kolor skarpet zawsze nawiązuje do butów. Należy dobrać długość skarpety tak, by nigdy nie było widać gołej łydki nogi.

Warto zadbać o idealny strój dla przyszłego Pana Młodego, by w tym wyjątkowym dniu błyszczał tak samo jak jego wybranka.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *