Obrząd błogosławieństwa – o czym pamiętać?

Rodzicielskie błogosławieństwo Pary Młodej jest bardzo wzruszającym i niezwykle ważnym momentem w dniu ślubu. Wyraża bowiem ono przychylność rodziców dla małżeństwa, jest życzeniem miłości, radości oraz wszelkiej pomyślności na nowej drodze życia.

Ceremonia błogosławieństwa odbywa się przed ślubem, w domu Panny Młodej. Do obrzędu błogosławieństwa należy przygotować pasyjkę, wodę święconą oraz kropidło. To wszystko ustawia się na stole przykrytym białym obrusem. Młodzi klękają przed rodzicami prosząc ich o błogosławieństwo. Ceremonię błogosławieństwa zaczyna mama Panny Młodej, potem mama Pana Młodego, tata Pana Młodego i tata Panny Młodej. Rodzice błogosławią kolejno swoje dzieci znakiem krzyża, kropią wodą święconą i dają krucyfiks do ucałowania.

Istnieje kilka tekstów tradycyjnego błogosławieństwa:

„Musicie być silni miłością,

która wszystko znosi,

wszystkiemu wierzy,

wszystko przetrzyma.

Tą miłością, która nigdy nie zawiedzie”

Drogie dzieci

Polecam Was i Waszą miłość

pod opiekę Matki Boskiej

i z serca Was błogosławię.

W Imię Ojca, Syna i Ducha Świętego.

Najpiękniejsze jednak są słowa błogosławieństwa płynące prosto z serca rodziców. Najprawdziwsze i najszczersze.

Najprostszą formą są słowa wypowiadane przez każdego rodzica do dzieci:
„Błogosławię Cię w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego Amen”.

Moment błogosławieństwa jest chyba jednym z najbardziej wzruszających momentów całego obrzędu zaślubin. Bardzo często towarzyszą mu łzy szczęścia i wzruszenia. Rodzice Państwa młodych bardzo przeżywają dzień ślubu swoich dzieci. Moment błogosławieństwa to bardzo osobista chwila tylko dla rodziców i ich dzieci. Warto się zastanowić co chce się wtedy powiedzieć. Takie momenty zapamiętuje się na całe życie.

W dzisiejszych czasach błogosławieństwo nie jest obowiązkowe i nie towarzyszy każdej ceremonii zaślubin. Zdarza się, że Państwo młodzi rezygnują z tego obrzędu. Zazwyczaj jest to spowodowane tym, że są niewierzący lub po prostu nie lubią się wzruszać.

Co z błogosławieństwem w momencie, gdy rodzice już nie żyją? Wtedy błogosławieństwa mogą udzielić rodzice chrzestni lub dziadkowie. Nie ma w tym nic dziwnego, ważne by Młoda para dostała szczere błogosławieństwo, prosto z serca na nową drogę życia. Zdarza się również, że rodzice się rozstają i bliższy staje nam się nowy partner Matki, który jest przy nas każdego dnia, niż ojciec, którego widzimy raz w roku. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby błogosławieństwa udzielił nam ojczym. Najważniejsza jest tu intencja i szczere, płynące prosto z serca błogosławieństwo.

Błogosławieństwo to piękna staropolska tradycja. Moment wzruszający, przepełniony troską i miłością. Czas, w którym emocje biorą górę. Warto go celebrować, gdyż takie momenty zapamiętuje się na całe życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *