Obrząd błogosławieństwa – o czym pamiętać?

Rodzicielskie błogosławieństwo Pary Młodej jest bardzo wzruszającym i niezwykle ważnym momentem w dniu ślubu. Wyraża bowiem ono przychylność rodziców dla małżeństwa, jest życzeniem miłości, radości oraz wszelkiej pomyślności na nowej drodze życia.

Ceremonia błogosławieństwa odbywa się przed ślubem, w domu Panny Młodej. Do obrzędu błogosławieństwa należy przygotować pasyjkę, wodę święconą oraz kropidło. To wszystko ustawia się na stole przykrytym białym obrusem. Młodzi klękają przed rodzicami prosząc ich o błogosławieństwo. Ceremonię błogosławieństwa zaczyna mama Panny Młodej, potem mama Pana Młodego, tata Pana Młodego i tata Panny Młodej. Rodzice błogosławią kolejno swoje dzieci znakiem krzyża, kropią wodą święconą i dają krucyfiks do ucałowania.

Istnieje kilka tekstów tradycyjnego błogosławieństwa:

„Musicie być silni miłością,

która wszystko znosi,

wszystkiemu wierzy,

wszystko przetrzyma.

Tą miłością, która nigdy nie zawiedzie”

Drogie dzieci

Polecam Was i Waszą miłość

pod opiekę Matki Boskiej

i z serca Was błogosławię.

W Imię Ojca, Syna i Ducha Świętego.

Najpiękniejsze jednak są słowa błogosławieństwa płynące prosto z serca rodziców. Najprawdziwsze i najszczersze.

Najprostszą formą są słowa wypowiadane przez każdego rodzica do dzieci:
„Błogosławię Cię w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego Amen”.

Moment błogosławieństwa jest chyba jednym z najbardziej wzruszających momentów całego obrzędu zaślubin. Bardzo często towarzyszą mu łzy szczęścia i wzruszenia. Rodzice Państwa młodych bardzo przeżywają dzień ślubu swoich dzieci. Moment błogosławieństwa to bardzo osobista chwila tylko dla rodziców i ich dzieci. Warto się zastanowić co chce się wtedy powiedzieć. Takie momenty zapamiętuje się na całe życie.

W dzisiejszych czasach błogosławieństwo nie jest obowiązkowe i nie towarzyszy każdej ceremonii zaślubin. Zdarza się, że Państwo młodzi rezygnują z tego obrzędu. Zazwyczaj jest to spowodowane tym, że są niewierzący lub po prostu nie lubią się wzruszać.

Co z błogosławieństwem w momencie, gdy rodzice już nie żyją? Wtedy błogosławieństwa mogą udzielić rodzice chrzestni lub dziadkowie. Nie ma w tym nic dziwnego, ważne by Młoda para dostała szczere błogosławieństwo, prosto z serca na nową drogę życia. Zdarza się również, że rodzice się rozstają i bliższy staje nam się nowy partner Matki, który jest przy nas każdego dnia, niż ojciec, którego widzimy raz w roku. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby błogosławieństwa udzielił nam ojczym. Najważniejsza jest tu intencja i szczere, płynące prosto z serca błogosławieństwo.

Błogosławieństwo to piękna staropolska tradycja. Moment wzruszający, przepełniony troską i miłością. Czas, w którym emocje biorą górę. Warto go celebrować, gdyż takie momenty zapamiętuje się na całe życie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *